QR Code
https://olexrada.gov.ua
phone_iphone

До уваги управителів багатоквартирних будинків, ОСББ, ЖБК, організацій, які здійснюють технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем опалення та холодного водопостачання!

Одним з наслідків ракетних обстрілів з боку російської федерації по енергетичним об’єктам України, є повне знеструмлення населених пунктів, включаючи об’єкти життєзабезпечення (тепло-, водопостачання тощо). При понижених температурах та відсутності циркуляції води в трубопроводах є висока вірогідність виникнення аварій на внутрішньобудинкових системах опалення і холодного  водопостачання через їх розмерзання. Для недопущення подібного, Міністерством громад і територій України розроблені Рекомендації, спрямовані на упередження аварій через вжиття заходів із спорожнення внутрішньобудинкових водяних систем опалення, гарячого та холодного водопостачання з урахуванням температури зовнішнього повітря та часу відсутності енергопостачання:  

1. Заздалегідь налагодіть контакт із уповноваженим місцевим органом, який відповідає за прийняття рішення у надзвичайній/аварійній ситуації

Зверніться до органу місцевого самоврядування (виконкому міської,  селищної, сільської ради) щодо контактних даних відповідальної особи  уповноваженого місцевого органу (штаб, робоча група), який відповідає за прийняття рішення у надзвичайній/аварійній ситуації.

Спільно визначте надійний спосіб зв’язку для отримання інформації щодо надзвичайної/аварійної ситуації на об’єктах тепло- і водопостачання.

Визначте альтернативний спосіб зв’язку у разі втрати основного способу.

2. Завчасно подбайте про технічну можливість спорожнення внутрішньобудинкових водяних систем (опалення, гарячого і холодного водопостачання) у багатоквартирному будинку

Визначте та перевірте точки приєднання внутрішньобудникових систем до зовнішніх мереж тепло- і водопостачання (врахуйте, що може бути кілька точок приєднання);

Визначте та перевірте місця розташування першої запірної арматури (ввідних засувок) від усіх точок приєднання:

  • на подвальному і зворотному трубопроводах системи опалення;
    • на подвальному і зворотному (за наявності) трубопроводі системи гарячого водопостачання;
    • на подвальному трубопроводі системи холодного водопостачання.

Визначте та перевірте місця розташування запірної арматури (спускні пристрої),  призначених для спорожнення водяних систем:

  • опалення – зазвичай на тепловій рамці (елеваторному вузлі): в нижній частині грязьовиків на подавальному та зворотному трубопроводах або в нижній частині відповідних трубопроводів;
    • холодного водопостачання – зазвичай на вводі або на водомірному вузлі після ввідної (першої) запірної засувки в нижній частині трубопроводу;
    • гарячого водопостачання – зазвичай на вводі або на водомірному вузлі після ввідної (першої) запірної засувки в нижній частині подавального та зворотного (за наявності) трубопроводу.

Перевірте стан та працездатність дренажних (водозбірних) приямків, які зазвичай розташований у підлозі під спускними пристроями систем тепло- і водопостачання:

  • ретельно очистіть дренажні приямки у разі їх забруднення;
    • ретельно прочистіть канали, що з’єднують дренажні приямки із зовнішньою системою каналізації, та впевніться у їх працездатності;
    • за потреби, облаштуйте точки спорожнення водяних систем необхідними стаціонарними (труби) або тимчасовими (шланги) мережами із зовнішньою системою каналізації;
    • перевірте працездатність дренажного насосу (за наявності) та комунікацій між дренажним насосом та системою каналізації; подбайте про наявність автономного джерела електроживлення для дренажного насоса.

Визначте та перевірте місця розташування пристроїв (повітровипускні крани), призначених для випуску повітря з водяної системи опалення:

  • для систем опалення з верхнім розведенням – на горищі/технічному поверсі або під стелею останнього поверху у верхній точці подавального трубопроводу або на розширювальному баку;
    • для систем опалення з нижнім розведенням – в квартирах останнього поверху на опалювальних пристроях (батареях) або на горищі/технічному поверсі біля зовнішньої стіни у верхніх точках трубопроводів.

Завчасно подбайте про швидку доступність до повітровипускних кранів на випадок виникнення надзвичайної/аварійної ситуації:

  • налагодіть контакт з власниками/мешканцями квартир останнього поверху;
    • подбайте про наявність ключів від лазів на горище/технічний поверх;
    • за потреби, подбайте про наявність драбини.

Завчасно подбайте про наявність та працездатність стаціонарних та/або переносних термометрів на горищі/технічному поверсі та/або в підвалі.

3. Очікуйте інформування від уповноваженого органу у разі виникнення надзвичайної/аварійної ситуації

У разі знеструмлення об’єктів теплопостачання або виникнення аварії на зовнішніх теплових мережах, очікуйте сповіщення від уповноваженого органу та/або теплопостачального підприємства про орієнтовний час відновлення теплопостачання до будинка та вказівки про наступні дії.

Не здійснюйте жодних дій по спорожненню систем тепло- і водопостачання при температурі зовнішнього повітря вище 0ºС.

4. Здійснюйте моніторинг температури повітря в неопалювальних приміщеннях в місцях проходження трубопроводів

У разі температури зовнішнього повітря нижче 0ºС, організуйте моніторинг температури внутрішнього повітря біля трубопроводу опалення в наступних місцях:

  • для систем опалення з верхнім розведенням – на горищі/технічному поверсі в північній або північно-східній його частині;
    • для систем опалення з нижнім розведенням – в підвалі в північній або північно-східній його частині.

Зв’яжіться із власниками/мешканцями квартир останнього поверху, попередьте їх про готовність надати доступ до повітровипускних кранів.

Забезпечте доступ до каналів зв’язку з уповноваженим органом.

У разі зниження температури до -1ºС в місці моніторингу, визначте орієнтовний час настання критичної ситуації відповідно до нижченаведеної таблиці (рекомендований максимум – 43 хвилини).

Продовжуйте моніторити – при подальшому зниженні температури в місці моніторингу, орієнтовний час настання критичної ситуації значно скорочується (див. таблицю).

5. У разі наближення критичної ситуації та відсутності інформації про відновлення теплопостачання до будинку виконуйте наступні дії:

Виконуйте вказівки, отримані від уповноваженого органу та/або теплопостачального підприємства.

У разі перебоїв зі зв’язком і неможливості узгодити дії з уповноваженим органом та/або теплопостачальним підприємством, рішення про спорожнення  внутрішньобудинкових водяних систем в будинку приймає відповідальна особа обслуговуючої компанії самостійно та оперативно.

Впевніться, що циркуляція теплоносія із зовнішніх теплових мереж
НЕ відновилася, для чого:

  • перевірте витратомір або тепловий лічильник на наявність циркуляції теплоносія;
    • перевірте манометр на подавальному трубопроводі на наявність тиску із зовнішньої теплової мережі.

Розпочніть спорожнення внутрішньобудинкової системи холодного водопостачання (лише у разі відсутності постачання холодної води):

  • організуйте водорозбір і накопичення води в квартирах;
    • повністю закрийте ввідні засувки;
    • максимально відкрийте спускний пристрій (спускні пристрої якщо в будинку кілька точок приєднання до зовнішніх мереж);
    • за потреби прочищайте канали, що з’єднують дренажні приямки із зовнішньою системою каналізації;
    • за потреби увімкніть дренажний насос; слідкуйте за відкачуванням води до зовнішньої системи каналізації.

Розпочніть спорожнення внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання (за наявності):

  • почергово повністю закрийте ввідні засувки на подавальному та зворотному (за наявності) трубопроводах на всіх точках приєднання до зовнішніх мереж;
    • максимально відкрийте спускні пристрої на подавальному та зворотному (за наявності) трубопроводах;
    • слідкуйте за витоком води з дренажного приямку;
    • за потреби прочищайте канали, що з’єднують дренажні приямки із зовнішньою системою каналізації;
    • за потреби увімкніть дренажний насос; слідкуйте за відкачуванням води до зовнішньої системи каналізації.

Розпочніть спорожнення внутрішньобудинкової системи опалення:

  • почергово повністю закрийте ввідні засувки на подавальному та зворотному трубопроводах на всіх точках приєднання до зовнішніх теплових мереж;
    • організуйте відкриття повітровипускних кранів в квартирах останнього поверху або на горищі/технічному поверсі;
    • максимально відкрийте спускні пристрої на подавальному та зворотному трубопроводах;
    • слідкуйте за витоком води з дренажного приямку;
    • за потреби прочищайте канали, що з’єднують дренажні приямки із зовнішньою системою каналізації;
    • за потреби увімкніть дренажний насос; слідкуйте за відкачуванням води до зовнішньої системи каналізації.

Слід не допускати зливу води безпосередньо в підвальні приміщення для запобігання руйнуванню конструкцій та забезпечення можливості використання підвальних приміщень в якості укриття чи пунктів обігріву.

У випадку виникнення непередбачуваних обставин при спорожненні систем, поінформуйте уповноважений орган або місцевий підрозділ Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

6. Зв’яжіться з уповноваженим органом та поінформуйте про адресу багатоквартирного будинку та перелік внутрішньобудинкових систем, які спорожнюються.

7. Організуйте закриття повітровипускних кранів в квартирах останнього поверху або на горищі/технічному поверсі та спускних пристроїв в підвалі після завершення спорожнення системи опалення.

8. Очікуйте інформування про відновлення тепло- і водопостачання до будинку.