QR Code
https://olexrada.gov.ua
phone_iphone

Увага! Непрохані гості з місць відпочинку розповсюджують хвороби Лайма!

Чим більше ми почали проводити часу на свіжому повітрі, тим вищий ризик зустріти і принести на собі непроханого гостя – кліща. А кліщі – це переносники різних інфекційних хвороб, у тому числі Лайм-бореолізу. Що варто пам’ятати про дане захворювання?
Збудник хвороби Лайма передається людині через укус заражених чорноногих кліщів (Ixodes scapularis). Типові симптоми включають лихоманку, головний біль, втому та характерний шкірний висип у вигляді мігруючої еритеми. Якщо не лікувати інфекцію, вона може поширитися на суглоби, серце та нервову систему. Хвороба Лайма діагностується за клінічними проявами, висипом у вигляді мігруючої еритеми та даними анамнезу – контакт з інфікованими кліщами.
Механізм передачі: бактерія хвороби Лайма, Borrelia burgdorferi, поширюється через укус заражених кліщів. Кліщі можуть прикріпитися до будь-якої частини людського тіла, але часто зустрічаються у важко помітних ділянках, таких як пах, пахви та шкіра голови. У більшості випадків кліщ повинен бути прикріплений впродовж 36-48 годин і більше, перш ніж збудник зможе передатися людині.
Симптоми та клінічні прояви: нелікована хвороба Лайма може викликати широкий спектр симптомів, залежно від стадії зараження. До основних симптомів належать належать температура, висип, параліч обличчя та артрит.
Ранні ознаки та симптоми (3-30 днів після укусу кліща):
• Лихоманка, озноб, головний біль, втома, болі в м’язах і суглобах, а також набряклі лімфатичні вузли можуть виникати за відсутності висипу.
• Висип у вигляді мігруючої еритеми: зустрічається приблизно у 70-80% заражених та починається в місці укусу кліща через 3-30 днів після укусу (в середньому близько 7 днів). Ерітема розширюється поступово протягом декількох днів, досягаючи 12-30 см в діаметрі. На дотик може бути теплою, рідко свербить або болить. Іноді виникає просвітлення в центрі при збільшенні, що призводить до появи висипу у вигляді «мішені» або «бичачого ока». Висип може з’являтися на будь-якій ділянці тіла, не завжди виглядає як «класичний» висип.
Невелика шишка або почервоніння на місці укусу кліща, яке виникає негайно і нагадує укус комара, є загальним явищем. Це подразнення, як правило, проходить за 1-2 дні і не є ознакою хвороби Лайма.
Пізні ознаки та симптоми (дні-місяці після укусу кліща):
• Сильний головний біль і скутість шиї.
• Додаткові висипання у вигляді мігруючої еритеми на інших ділянках тіла.
• Параліч обличчя (втрата м’язового тонусу на одній або обох сторонах обличчя).
• Артрит із сильними болями та набряками в суглобах, особливо в колінних та інших великих суглобах.
• Постійний біль у сухожиллях, м’язах, суглобах та кістках.
• Відчуття серцебиття або нерегулярне серцебиття (Лайм-кардит).
• Епізоди запаморочення або задишки.
• Запалення головного та спинного мозку.
• Невралгія.
• Стріляючий біль, оніміння або поколювання в руках або ногах.
Діагностика хвороби Лайма. Алгоритм тестування на активне захворювання та на перенесену інфекцію включає: імуноферментний аналіз або реакцію імунофлуоресценції (ІФА або РІФ, відповідно);
Лікування: більшість випадків хвороби Лайма можна вилікувати 2-4-тижневим курсом пероральних антибіотиків, але іноді пацієнти можуть мати стійкі симптоми: біль, втомлюваність або труднощі мислення, які тривають більше 6 місяців після завершення лікування. Цей стан називається синдромом після лікування хвороби Лайма.
Видалення та перевірка кліща: якщо ви виявили кліща, прикріпленого до шкіри, не потрібно панікувати – головне якнайшвидше його видалити. На ринку є декілька пристроїв для видалення кліщів, але звичайний набір пінцетів із загостреними кінцями працює дуже добре.
Як видалити кліща?
1. Пінцетом із загостреними наконечниками візьміть кліща якомога ближче до поверхні шкіри.
2. Потягніть вгору з рівномірною силою. Не крутіть і не смикайте кліща, це може призвести до того, що частини ротового апарату відламаються і залишаться в шкірі. Якщо це сталося, видаліть частини ротового апарату за допомогою пінцета. Якщо вам не вдається легко видалити залишки чистим пінцетом, залиште їх і дайте шкірі зажити. Видаливши кліща, ретельно обробіть ділянку укусу та руки спиртом або водою з милом.
3. Ніколи не розчавлюйте кліща пальцями. Утилізуйте живого кліща у спиртовому розчині, в герметичному пакеті/контейнері або змийте в унітаз.
Якщо самостійно не вдається видалити кліща, необхідно звернутися до травмпункта, де його видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації.
Всім особам, що постраждали від укусу кліща, рекомендується щоденно протягом двох тижнів вимірювати температуру тіла і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, необхідно звертатися до лікаря-інфекціоніста.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я Ваших близьких.