Фахівчиня із соціальної роботи Юлія Совгиря провела для спеціалістів 22 громад Кіровоградщини онлайн-навчання із підготовки до роботи з прийомними сім’ями, дитячими будинками сімейного типу, сім’ями опікунів та піклувальників.
Відповідні курси організував обласний центр соцслужб. Враховуючи, що Олександрійський міський центр соціальних служб має значний досвід у цій сфері, до проведення курсів запросили саме олександрійську фахівчиню.
Спеціалістам-початківцям Юлія Совгиря розповіла про методику здійснення соціального супроводу прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, а також відповіла на запитання стосовно документування процесу супроводження сімейних форм виховання.
– Прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу є ефективними сімейними формами виховання дітей-сиріт, тому наше завдання як фахівців забезпечувати соціальне супроводження цих сімей на високому професійному рівні. Такі навчання допоможуть спеціалістам-початківцям набути практичних вмінь, – зазначила Юлія Совгиря.
Нагадаємо, що в Україні існує декілька традиційних форм прийняття дитини на виховання у сім’ю, серед яких усиновлення, опіка та піклування, прийомна сім’я і дитячий будинок сімейного типу.
Усиновлення – прийняття усиновлювачем у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини проводиться в її інтересах для забезпечення стабільних і гармонійних умов її життя.
Встановлення опіки та піклування – це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів.
Прийомна сім’я – це сім’я, в яку на спільне проживання та виховання беруть від 1 до 4 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Прийомні діти живуть у такій сім’ї до досягнення ними повноліття або 23 років, якщо вони навчаються.
Дитячий будинок сімейного типу формується і діє за таким же принципом з різницею, що в сім’ю можна влаштувати від 5 до10 дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.
У прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу діти не позбавляються свого статусу, за ними залишаються всі пільги, а їхнє утримання в сім’ї фінансується державою.